Nem fogadta el a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége Sólyom László meghívását a történelmi egyházakkal közös hagyományos, karácsony előtti ebédre. A Mazsihisz azzal indokolta az elutasítást, hogy a köztársasági elnök nem írta alá a gyűlöletbeszédről szóló törvényt. Honlapjukon nyilvánosságra is hozták a döntés okát.
A szövetség álláspontja érthető; a zsidó származásúakat (és egyes kisebbségekhez tartozókat) sajnos valóban érik atrocitások még ma is. Ennek kiküszöbölése lett volna az említett törvény célja.
De mi a helyzet a szólásszabadsággal, a szabad véleménynyilvánítás jogával?
Bizonyára senki sem sírja vissza azt a korszakot, amikor egy-egy véletlenül elejtett megjegyzés a rendszer elleni uszításnak számított, s akár letartóztathatáshoz vezetett. A demokráciában az a jó, hogy mindenkinek joga van a saját véleményéhez - mindaddig, míg nem sért vele másokat.
Egy általános iskolai tanárnő mesélte a következő esetet: tizenhárom éves, zömmel roma származású tanulóknak tartott osztályfőnöki órát, s egyikük rákérdezett, pontosan mit jelent a demokrácia. Egyik társa rövid magyarázattal kisegítette:
- Demokrácia az, hogy jártatod a szádat, és tanárnő mégse veri be a képedet...
A szólásszabadság fontos. Az azonban elfogadhatatlan, hogy néhányan általánosítanak; elítélő megjegyzést tesznek egy csoportra. Ez viszont nem csak a gyűlöletbeszéd-törvénytől függ, hanem a társadalom nyitottságától, elfogadó szemléletétől is.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
14 megjegyzés:
Megjegyzés küldése