A Hanuka (Chanuka: héber szó; megszentelést, felavatást jelent) a fény és a szeretet ünnepe a zsidó kultúrában. Eredete i. e. 164-re nyúlik vissza; azóta emlékeznek a zsidók a makkabeusok júdeai szabadságharcára és győzelmére.
A Talmud korában már elsősorban a fény ünnepére (Chág háorim), a csodára, a hitre helyezte a hangsúlyt a vallás. A legenda szerint a szabadságharc után a jeruzsálemi templomban csupán egyetlen napra volt elég a kóser olaj (megszentelt olívaolaj), amivel meggyújthatták a menórát, a gyertyák mégis nyolc napon keresztül égtek - ennek emlékét őrzi a szokás, hogy az ünnep nyolc napján át minden este meggyújtanak egyet-egyet a menóra nyolc gyertyájából, s jól látható helyre teszik őket.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
2 megjegyzés:
Nincs túl jó kedvem ma Aranyhaj,de ez az írás a hanukáról szép volt.Nekem ezt tudnom kellene,azt mégsem tudom.
Pedig...tudnom kellene.
Egy a folyónk?
Köszönöm :-)
Sok minden van, amit tudnunk kellene, mégsem tudunk; még saját vallásomon belül is sok legendát, történetet kell megismernem, hogy a legnevezetesebb dolgokon kívül mással is tisztában legyek, hogy pontosabb fogalmam legyen az egészről.
Igyekezzünk legalább az alapokat megismerni. Olyan sok érdekes és szép dolgokat tanulhat az ember a vallásokból, vallástörténetből.
Megjegyzés küldése